Димитров си осигури сблъсък с Кирьос след нова трисетова победа

Григор Димитров продължава победния си ход на турнира с награден фонд $528,910 в Бризбън. След като във втори кръг отрази два мачбола и обърна Джон Милман, днес българинът се справи и със съпротивата на британеца Кайл Едмънд, надигравайки го с 6-3 6-7(3) 6-4 след 2 часа и 25 минути игра.
    Този успех му донесе чек на стойност $23,865 и 90 точки за световната ранглиста, но няма да прибави нови към актива си, тъй като има да защитава общо 250 от титлата през изминалия сезон.
    В опит да достигне за трети път в кариерата си до финала на "Brisbane International" Григор ще се изправи срещу третия поставен Ник Кирьос. В момента австралиецът се намира под №21 в световната ранглиста, а това ще бъде трети мач помежду им. До момента Димитров все още няма загуба срещу представителя на домакините - 7-6(2) 3-6 7-6(4) в Индиън Уелс през 2015-а и 6-3 7-5 на финала в Синсинати през изминалия сезон.
    Двубоят между двамата е трети в програмата на Централния корт и ще започне в събота не преди 6:00 ч. българско време. Малко по-късно Димитров ще излезе отново на корта и за полуфиналния си мач на двойки, в който заедно с Райън Харисън ще срещнат водачите в основната схема Хенри Континен/Джон Пиърс.
    Днешният двубой започна със серия от стабилни сервис геймове за двамата тенисисти, които рядко губеха повече от точка на начален удар. Стигна се до 3-3, когато няколко мощни удара на британеца му осигуриха аванс от 15-40 и два шанса за пробив. Отговорът на Димитров обаче не закъсня и той набързо ги неутрализира с няколко мощни сервиса, а след това и задържа подаването си.
    Но миналогодишният шампион далеч не спря до тук и още в следващия гейм от своя страна си осигури два поредни брейкпойнта. За разлика от своя съперник, Григор веднага се възползва още от първия шанс, а при 5-3 не трепна, сервирайки за спечелването на откриващата част.
    Доминацията на сервиращите се завърна във втората част, а първите и единствени възможности за пробив дойдоха едва при 4-4. Тогава Григор притисна съперника си и поведе с 15-40, но британецът не се предаде и намери сили да измъкне гейма си с четири поредни точки.
    Нататък последваха още три гейма за сервиращите и напълно закономерно се стигна до решителен тайбрек. В него резултатът вървеше точка за точка, за да се стигне до 2-3, когато последва двойна грешка за българина и малко по-късно Едмънд вече разполагаше с три поредни сетбола. Британецът отпусна ръката и грабна още първия си шанс с мощен уинър от бекхенд при ретур, вкарвайки мача в решителен трети сет.
    Решителната част започна с леко предимство за българина, който задържа подаването си, а след това достигна и до брейкпойнт. Неточност от ракетата му доведе до равенство, след което изпусна и още един шанс, но и тук не успя да се възползва. Нататък и двамата печелеха спокойно своите подавания и малко по-късно резултатът вече бе 4-4.
    При 15-0 в полза на Григор, съперникът му изглежда обърна глезена си и падна на корта, при което последва намеса от страна на физиотерапевта. Все пак травмата не се оказа сериозна и Едмънд продължи двубоя, но Димитров задържа подаването си, а след това реализира и решителен пробив, възползвайки се още от първия си шанс.