Димитров-Надал в Топ 3 на най-добрите мачове от шлема за 2017 г.

След като по-рано през тази седмица от АТР представиха своята класация за най-добрите мачове на ниво АТР през изминалия сезон 2017, днес дойде ред и на подреждането за най-запомнящите се срещи от турнирите от Големия шлем. Григор Димитров намери място и в нея, заемайки третата позиция с полуфиналния си сблъсък с Рафаел Надал на Australian Open.
    Само един играч може да излезе като победител по време на тенис мач. Но в този полуфинал от Големия шлем, и двамата състезатели напуснаха корта с високо вдигната глава. След титанична битка, продължила 4 часа и 56 минути, Рафаел Надал се класира за финала на Australian Open, отстранявайки впечатляващия Григор Димитров с 6-3 5-7 7-6(5) 6-7(4) 6-4.
    Почти нямаше нещо, което да раздели двамата. По време на двубоя дори се стигна до серия от 26 поредни сервис гейма без пробиви, а двамата не се страхуваха да навлязат в корта и да ударят мощно топката. Изпълнени с напрежение тайбреци в третата (спечелен от Надал) и четвъртата част (спечелен от Димитров) означаваха, че двамата ще изиграят решителен сет за място на финала, който можеше да бъде първият за Григор в турнирите от шлема.
    След като 26-годишният българин успя да се измъкне при изоставане от 15-40 в откриващия гейм, той отново намери своя ритъм и бе агресивен със своя бекхенд, за да се нагласи за решителен удар от форхент. При 4-3 и 15-40 в подаването на испанеца, Димитров направи солиден ретур, за да избута назад своя съперник. Но Матадора намери най-добрия си тенис в този момент, изпълнявайки чудесен уинър от бекхенд по правата преди да спаси и втория брейкпойнт с печелившо воле от форхенд.
    В следващия гейм, при 4-4, Надал продължи да играе по изключителен начин. Испанецът успя да реализира решителен пробив с нов уинър от бекхенд и в крайна сметка това бе единственото предимство, от което той се нуждаеше, за да затвори този сблъсък в своя полза.
    "Мисля, че Григор игра невероятно. Аз също. Качеството на тениса в днешния мач бе на много високо ниво. Смятам, че и двамата заслуждавахме да бъдем на финала. Беше невероятна битка", сподели испанецът след победата.
    И макар Димитров да загуби този сблъсък, той му донесе нужната увереност, която по-късно през годината го изведе до първата му Мастърс титла в Синсинати, както и трофея при дебюта му на заключителния турнир "Nitto ATP Finals" в Лондон. Григор бе напълно равностоен на Рафа в продължение на почти пет часа и ако бе реализирал една от двете си възможности за пробив при 4-3 в петия сет, мачът можеше да завърши по различен начин.
    "Никога не е лесно да загубиш по този начин. Определено Рафа си заслужи победата, защото е невероятен боец и състезател. В същото време, за мене беше чест да изиграя мач като този срещу него. Това ми показва, че се намирам на правилния път", коментира българинът след двубоя.