АТР постави мач на Димитров сред най-добрите АТР двубои за 2017 г.

Григор Димитров намери място в поредната класация на АТР за изминалия сезон. Този път българинът бе отличен в Топ 5 на най-добрите АТР мачове за сезона във формат 2 от 3 сета, заемайки втората позиция в подреждането с двубоя си срещу Доминик Тийм от трети кръг на Мастърса в Мадрид, завършил с 4-6 6-4 7-6(9) в полза на австриеца.
    Отличаващ се с агресивна игра и интензивност, епичният сблъсък от трети кръг в Мадрид между Доминик Тийм и Григор Димитров беше както вълнуващ, така и жесток. Австриецът, който играеше на любимата си настилка, отказа да се предаде и спаси цели пет мачпойнта, за да се наложи над Григор с 4-6 6-4 7-6(9) след 2 часа и 34 минути интензивен тенис.
    Тийм изоставаше с 1-3 гейма в втория сет, след това и с 2-4 в третата част, а в решителния тайбрек спаси куп мачпойнти при 3-6, 6-7 и 8-9 преди да реализира своя втори шанс да затвори мача в своя полза, благодарение на грешка от бекхенда на Димитров.
    "Мисля, че това бе много добър мач и за двамата. Тайбрекът в третия сет бе невероятен. Това е лошото на тениса, само един от нас може да победи. Не винаги успявам да играя добре в решителните моменти, но днес го направих. Отразих пет мачпойнта. Не знам дали някога съм спасявал толкова много в един мач, но чувството е страхотно", коментира Тийм след победата.
    Броят на зрителите в публиката се увеличаваше с наближаването на тайбрека в третия сет, за да видят кой от двамата желае повече победата. Тийм се чувстваше комфортно да посреща в близост до страничните съдии, позволявайки на Димитров да контолира играта от основната линия.
    Дори при 3-6 в тайбрека Тийм запази увереността си, демонстрирайки защо е един от най-добрите клей играчи през последните две години. Димитров сервираше за мача при 6-5, но форхендът му не намери очертанията на корта, а при 7-6 и начален удар за Тийм, съмнението започна да нахлува в играта на българина.
    Макар Григор да отрази мачпойнт при 7-8, австриецът остана спокоен и успя да измъкне контрола от ръцете на съперника си. Разликата между двамата бе минимална - Тийм спечели общо 112 точки в мача срещу 111 за Димитров, който пък бе успешен при 18 от 21 излизания на мрежата. В крайна сметка австриецът взе реванш за загубата си от Григор на турнира в Бризбън, а след това достигна първия си Мастърс финал, отстъпвайки на Надал в спора за титлата.