Димитров-Надал в Топ 5 на най-големите съперничества през 2017 г.

През сезон 2017 Григор Димитров се изправи на три пъти срещу Рафаел Надал и макар да не успя да достигне до победата в техните срещи, във всяка от тях той даде всичко от себе си и въвлече Матадора в някои от най-запомнящите се мачове през годината. Поради тази причина от АТР поставиха Димитров-Надал в Топ 5 на най-големите съперничества през 2017-а година.

Те са двама от най-вълнуващите играчи на АТР тура. Никой не се бори на корта по-здраво и по-продължително от Рафаел Надал, който винаги въвлича публиката със своите викове "Vamos!" и високо вдигнатия юмрук, наподобяващ ъперкът. Като че ли по този начин Надал се опитва да направи решителен удар срещу своя противник.
    Григор Димитров пък е един от малкото играчи, които могат да те оставят без думи, когато се намират в зоната. Бекхендът с една ръка на българина ще те накара да напишеш "Видя ли това?" на своите приятели, а способността му да отиграва топката от абсолютно всяка позиция на корта му дава шанс да се състезава за най-големите титли. Той го направи за първи път през 2014-а, когато достигна до полуфиналите на Уимбълдън, отстранявайки защитаващия титлата си Анди Мъри.
    Но когато Надал и Димитров се изправиха един срещу друг за първия от трите си мача през 2017 г., всеки от които приключи след решителен сет, срещата им бе донякъде изненадваща предвид фазата - полуфиналите на Australian Open - и всичко, през което преминаха двамата по време на изминалия сезон.
    Само три месеца преди първия турнир от Големия шлем за сезона, Надал не можеше да разиграва комфортно на корта. През октомври 2016 г. Роджър Федерер посети испанеца за откриването на академията му в Майорка, а по това време и двамата не се намираха в достатъчно добра форма. Надал все още се възстановяваше от контузията в лявата китка, а Федерер бе преминал през операция в коляното, която го накара да сложи край на сезона си още след Уимбълдън.
    В същото време сезон 2016 бе разочароващ за Димитров. През юли българинът се смъкна до №40 в световната ранглиста, неговата най-ниска позиция от три години насам, а също така загуби всеки един от трите си финала на ниво АТР - в Сидни, Истанбул и Пекин.
    Въпреки всичко това, и двамата успяха да достигнат до полуфиналите в Мелбърн, започвайки по впечатляващ начин своите кампании през 2017-а. Надал се наложи в пет сета срещу германеца Александър Зверев, а по пътя си към полуфиналите успя да победи още шестия поставен Гаел Монфис и третия в схемата Милош Раонич. Контузията в китката му изглежда беше останала в миналото.

След продуктивната си подготовка в Монте Карло по време на паузата между сезоните, Димитров започна годината с десет поредни победи, три от които бяха срещу играчи от Топ 10 (Тийм, Раонич и Нишикори) по пътя към титлата на турнира в Бризбън. Българинът имаше и още една причина да се чувства уверен във втория си полуфинал от Големия шлем, след като бе спечелил последната си среща с Надал - на четвъртфиналите в Пекин през октомври.
    "Смятам, че имам всичко необходимо да продължа напред, работата ми тук не е приключила. Очаквам с нетърпение мача си в петък. Мисля, че съм подготвен да се боря до последно", заяви Григор преди предстоящия си сблъсък с испанеца.
    Полуфиналният двубой започна добре за Матадора, който успя да спечели откриващия сет след само 35 минути игра, благодарение на множеството топспин форхенди, насочени по диагонала срещу едноръкия бекхенд на Димитров. Тактиката, която не веднъж е помагала на Надал през годините в мачовете му с Федерер, работеше и срещу българина.
    Но Григор, който в миналото срещаше затруднения да запази постоянство в големите мачове, намери начин да остане в мача, окуражавайки се с чести викове "Come on" и стиснати юмруци. Уинър от форхенд му осигури аванс от 4-1 във втория сет и малко по-късно резултатът бе изравнен.
    Не форхенда, а бекхендът на Надал му помогна да измъкне оспорвания 70-минутен трети сет, който испанецът затвори с два поредни печеливши удара от бекхенд. По всичко изглеждаше, че Надал е поел контрола върху срещата и тя ще приключи в четири сета, но Григор отказа да се предаде, продължи да бъде агресивен, атакуваше мрежата и в крайна сметка изравни за 2-2.
    В решителния пети сет, Надал съумя да сложи край на серията от 26 поредни спечелени гейма за сервиращите и в крайна сметка затвори мача на свой начален удар. Испанецът преодоля цели 79 уинъра, включително 22 аса, от ракетата на Димитров, който според Джон Макенроу изигра "мача на живота си".
    Два дни по-късно Надал отстъпи на Федерер в сблъсъка за трофея в Мелбърн, като за испанеца това бе първият му финал от Големия шлем от Ролан Гарос 2014 насам. Но това бе само началото на поредната запомняща се година в кариерата на Рафа, който по-късно спечели своята рекордна 10-а титла в Париж и третия си трофей на US Open.
    "Много съм щастлив, че бях част от този мач", сподели Рафа след победата. "Имаше един момент в петия сет, в който наистина исках победата. Тогава просто си казах, "Давам всичко от себе си и играя добре. Ако загубя, това е. Григор също го заслужава. Смятам, че и двамата заслужавахме да бъдем на финала."
    Двамата не се срещнаха отново до заключителната фаза на сезона, когато обстоятелствата бяха напълно различни от Мелбърн. На турнира в Пекин водачът в основната схема Надал се доближаваше до това да завърши годината под №1 за първи път от 2013-а година насам. Димитров пък се беше завърнал отново в Топ 10 за първи път от февруари 2015-а и преследваше дебютното си класиране за заключителния турнир "Nitto ATP Finals" в Лондон.
    Година по-рано Димитров успя да отстрани Надал в китайската столица и испанецът бе готов да вземе реванш за единствената си загуба от българина до този момент. Рафа прелетя през откриващия сет и дори поведе с пробив във втория, но финалистът от 2016-а успя да пробие на два пъти подаването на световния №1 и изравни резултата в сетовете с изключителен уинър от бекхенд.
    Но в решителния трети сет нивото в играта на Димитров спадна и Надал не изпусна тази възможност, реализирайки цели три пробива за крайното 6-3 4-6 6-1. По този начин испанецът записа своята 60-а победа за сезона и достигна до своя 110-и финал на ниво АТР, а там грабна и шестата си титла за 2017-а след победа над Ник Кирьос.

Григор и Рафа не трябваше да чакат дълго за последния си сблъсък през сезона. Само седмица по-късно, на бързите кортове на Мастърса в Шанхай, двамата се срещнаха отново в заключителната фаза, този път на четвъртфиналите в китайския град.
    А резултатът бе още един запомнящ се за феновете сблъсък, в който и двамата демонстрираха своя невероятен атлетизъм и множество атрактивни отигравания. Надал отново спечели първия сет, но Димитров отвърна на удара и изравни резултата в отделните части, макар да изоставаше с 2-4 в тайбрека. Това беляза и седмия път от общо 11-те им мача до момента, в който се стига до решителен сет. В крайна сметка Надал отново бе по-добрият тенисист в третата част и измъкна победата с 6-4 6-7(4) 6-3.
    След това испанецът успя да приключи годината под №1 в ранглистата за четвърти път в кариерата си (2008, 2010, 2013 и 2017). Но Димитров също завърши сезона по изключителен начин, след като 26-годишният българинът не допусна нито една загуба по пътя към титлата на "Nitto ATP Finals". По този начин той се превърна в първия тенисист от 1998-а година насам, спечелил титлата при своя дебют. А последният играч, успял да триумфира без загуба в първото си участие на заключителния турнир, бе Джон Макенроу през 1978 г.

С титлата в Лондон, която бе негова четвърта за сезона, Димитров се изкачи до рекордното си трето място в световната ранглиста. По този начин, през януари Григор и Рафа ще могат отново да се срещнат на полуфиналите в Мелбърн, но този път никой не трябва да бъде изненадан.