Григор спаси 3 мачпойнта по пътя към първия си 1/8-финал в Шанхай

Григор Димитров започна с изключително трудна победа участието си на Мастърса с награден фонд $7,906,170 в Шанхай. Българинът изоставаше със сет пасив, както и с пробив в третата част, а накрая дори отрази три мачпойнта в решителния тайбрек преди да пречупи Райън Харисън с 3-6 6-3 7-6(6) след два часа и 32 минути здрава битка.
    По този начин Димитров сложи край на серията си от шест участия на "Shanghai Rolex Open", в които така и не успяваше да преодолее втория кръг на основната схема. Този успех му донесе чек за $74,080 и 90 точки за ранглистата, а на осминафиналите българинът ще срещне Сам Куери. Това ще бъде трети мач помежду им, като до момента Димитров води с 2-0 победи.
    Днешната среща започна с предимство за американеца, който не загуби дори точка в откриващите си два сервис гейма, а при 2-1 вече разполагаше с два шанса за пробив. Григор неутрализира първия, но при втория допусна поредната си непредизвикана грешка и малко по-късно преднината на Харисън набъбна до 4-1.
    Нататък резултатът вървеше гейм за гейм, за да се стигне до 5-3, когато американецът сервираше за спечелването на сета. Именно тук Димитров постави под напрежение противника си, отрази четири сетпойнта и дори имаше възможност за рибрейк, но в крайна сметка Харисън се възползва от петия си шанс и сложи край на откриващата част.
    Във втория сет Григор бе този, който получи възможност за ранен пробив, след като в четвъртия гейм поведе с 0-40 при ретур, но в крайна сметка пропиля и трите си брейкпойнта. Все пак българинът дочака своя момент при 4-3, когато отново притисна своя съперник, осигури си още един шанс за пробив и този път го реализира, а след това не трепна, сервирайки за спечелването на сета.
    Натискът върху Харисън продължи и в решителната трета част, където американецът съумя да неутрализира два брейкпойнта с мощни сервиси, но при третия нервите му не издържаха и той предаде подаването си с двойна грешка. Американецът изкара яростта си върху ракетата, а Григор просто затвърди брейка и увеличи серията си до пет поредни гейма.
    Димитров дори имаше възможност за още един пробив, но американецът не само измъкна подаването си, но след това от своя страна притисна първата ни ракета. С уинър от форхенд Григор отрази първия шанс за рибрейк пред Харисън, но при втория направи неуспешен опит за къса топка и резултатът оново бе изравнен.
    В следващите няколко минути Димитров продължи да пропуска шансовете си, след като отново имаше възможност за пробив, но и тук американецът задържа. Нещо повече - след това Харисън също се добра до поредния си брейкпойнт, а той бе собственоръчно реализиран от Григор с двойна грешка.
    Но българинът нямаше абсолютно никакво намерение да се предаде и моментално отвърна на удара с рибрейк, а с бърз сервис гейм отново възстанови равенството в резултата за 4-4. В крайна сметка се стигна до решителен тайбрек, в който Харисън поведе с два минипробива и при 6-3 разполагаше с три поредни мачпойнта, но Димитров не само ги спаси, но и измъкна победата след общо пет поредни точки.