Григор пречупи Джумхур в три сета при завръщането си в Пекин

Григор Димитров започна с победа участието си на силния турнир с награден фонд $4,280,460 в Пекин, след като в двубой от първи кръг на основната схема успя да преодолее съпротивата на Дамир Джумхур, отстранявайки босненеца с 6-1 3-6 6-3 след час и 53 минути игра.
    С този успех българинът си гарантира чек на стойност $44,215 и 45 точки за световната ранглиста, но няма да прибави нови към актива си, тъй като има да защитава общо 300 от достигането си до финала през изминалия сезон.
    В следващата фаза Димитров ще се изправи срещу Хуан Мартин дел Потро, който получи WC за основната схема, а днес се наложи със 7-6(4) 6-4 над Пабло Куевас. Аржентинецът има сериозно предимство от 5-1 победи в преките им сблъсъци до момента, но първата ни ракета спечели последния им мач - 6-3 7-5 в Синсинати.
    Днешната среща започна с труден сервис гейм за Григор, който дори трябваше да отразява шанс за пробив, но все пак се справи с опасността и задържа. С чудесна къса топка българинът си гарантира аванс от 0-40 в подаването на съперника си, но световният №36 намери сили да се измъкне и изравни за 1-1.
    Но добрите новини за босненеца спряха до тук и Димитров изцяло пое контрола върху случващото се на корта, губейки само една-единствена точка в следващите три гейма. При 4-1 Григор получи нови два шанса за брейк, възползва се от втория и след това не сгреши, сервирайки за откриващата част.
    Началото на втория сет се забави, след като представителят на Босна и Херцеговина поиска медицински таймаут. Оттук нататък играта бе далеч по-оспорвана и резултатът вървеше гейм за гейм, за да се стигне до 2-3, когато двойна грешка на Димитров предостави брейкпойнт на Джумхур, но той бе моментално неутрализиран с мощен сервис.
    Световният №36 продължи да поставя под напрежение съперника си и макар да пропусна още един шанс за пробив при 4-3, ръката на Григор трепна при втория и той предаде гейма си с двойна грешка. В следващия гейм Димитров зарадва публуката с няколко атрактивни отигравания, но това не бе достатъчно да спре Джумхур към спечелването на втория сет.
    Решителната трета част започна с нов маратонски гейм при сервис на българина, който продължаваше да допуска прекалено много непредизвикани грешки и позволи на Джумхур да достигне до общо три брейкпойнта, но все пак показа здрави нерви и намери сили да се измъкне.
    Ситуацията на корта не се промени особено в следващите няколко гейма, където босненецът печелеше с лекота собствените си подавания, докато при сервис на Григор неизменно се стигаше до поне няколко дюса. Нещо повече - при 2-2 Джумхур отново имаше два шанса за пробив, но и тук Димитров съумя да задържи подаването си.
    Пропуснатите общо пет брейкпойнта в откриващите геймове определено повлияха негативно на босненеца, а първата ни ракета се възползва по най-добрия начин от това, реализирайки решителен пробив за 5-3, след което не трепна, сервирайки за място на осминафиналите и втора победа от два изиграни мача с Джумхур.