Григор се завърна на победния път след успешен старт в Мадрид

Григор Димитров се класира за втория кръг на Мастърса с награден фонд 6,408,230 евро в Мадрид, след като на старта успя да преодолее съпротивата на Филип Колшрайбер със 7-6(7) 6-4. По този начин българинът сложи край на черната си серия от четири поредни загуби, а също така записа първата си победа на клей от полуфинала в Истанбул през 2016-а насам.
    Благодарение на днешната си победа, Димитров си гарантира 45 точки за световната ранглиста и чек на стойност 35,855 евро, а в спор за място на осминафиналите очаква победителя от мача между Иво Карлович и представителя на домакините Роберто Баутиста Агут, които играят утре.
    Днешната среща започна с няколко спокойни гейма за сервиращите, за да се стигне до 2-2, когато Григор имаше аванс от 40-15, но след няколко неточности съумя да загуби подаването си. Все пак отговорът на българина не закъсня и с два чудесни уинъра от ретур той си гарантира два шанса за моментален рибрейк, след което материализира втория и изравни за 3-3.
    С бърз сервис гейм Димитров отново си върна преднината в резултата, а при 5-4 сериозно притисна съперника си от ретур и при 30-40 вече разполагаше със сетпойнт. Колшрайбер неутрализира опасността и макар по-късно да предостави още един шанс пред Григор след двойна грешка, в крайна сметка намери сили да измъкне подаването си.
    В следващите два гейма сервиращите не загубиха дори точка и закономерно се стигна до решителен тайбрек, в който Димитров получи ранно предимство от 2-0 точки след неуспешен опит за къса топка от страна на германеца. При 6-3 българинът имаше три поредни сетпойнта и макар да позволи на Колшрайбер да се върне в резултата, при 8-7 все пак направи своя решителен удар, реализирайки общо седмия си сетпойнт.
    Втората част започна позитивно за Григор, който успя да си осигури брейкпойнт още в откриващия гейм, след което ръката на германеца трепна и пробивът стана факт. Българинът изостана с 0-30 в следващото си подаване, но запази концентрация и измъкна гейма със серия от четири поредни точки, повеждайки със сет и 2-0 във втория.
    Но Колшрайбер нямаше намерение да се предаде и продължи да обстрелва Димитров с мощните си удари от форхенд. Германецът изпусна шанс за рибрейк в четвъртия гейм, но в шестия си осигури нови две възможности и този не път не сгреши. Колшрайбер затвърди за 4-3 и дори имаше шанс за нов пробив, но този път Григор не се пречупи и изравни резултата.
    Последва лек спад в играта на германеца, който с двойна грешка и още две неточности от форхенд предостави шанс за решителен брейк пред Григор. Българинът пропиля шанса си, но за негово щастие последваха нови две грешки от ракетата на Колшрайбер, с които пробивът стана факт, а при 5-4 Димитров не сгреши, сервирайки за крайната победа.